XVIII IBSA ME – Targu Mures (Rumunia)

Od 2 do 8 czerwca w Targu Mures (Rumunia) odbywały się XVIII Mistrzostwa Europy IBSA w kręgle klasyczne osób niewidomych i słabowidzących. 14 Reprezentantów Polski podbiło Rumunię przywożąc 18 krążków. Worek z medalami rozwiązała drużyna kobiet, czyli: B1-M.Stępniewska, B2-J.Rogacka, B3-I.Curyło zdobywając srebrny medal. Na tym samym stopniu podium stanął team męski występując w składzie: B1- Z.Koziej/Sz.Polkowski, B2: S.Fortkowski/M.Kontrymowicz, B3: G.Kanikuła/A.Sordyl. W mix tandemach B1 R.Szczypiorska/Sz.Polkowski wywalczyli brązowy medal. W finale B2 w walce o złoto spotkały się nasze dwie pary. Zwyciężyli J.Rogacka/M.Kontrymowicz, srebro przypadło J.Lewandowskiej/S.Fortkowskiemu.Natomiast w B3 para M.Harazim/G.Kanikuła zdobyła brąz. Walkę w finałach indywidualnych zaczęły nasze B1 – Miecia Stępniewska brąz w finale, a Renia Szczypiorska brąz w ogólnej klasyfikacji. Po rocznej przerwie powróciła na najwyższy stopień podium Jadwiga Rogacka zdobywając w kat.B2 podwójne złoto- w finale i ogólnej. Dobrą passę podtrzymała w B3 „Maryla” Harazim uzyskując w finale brąz, a w ogólnej klasyfikacji srebrny medal. Walkę w finałach indywidualnych panów fantastycznie zaczął Zdzisław Koziej B1 zajmując w finale 1 miejsce, a w ogólnej 2. W B2 Mieczysław Kontrymowicz zdobył dwa brązowe krążki- w finale i ogólnej. W B3 Grzegorz Kanikuła powalczył o srebrny medal w finale i brązowy w ogólnej klasyfikacji.

Uzyskane rezultaty nie przyszły jednak same. Dużo zasługi miała w tym wielkim sukcesie Pani trener Bożena Polak. Należą się jej szczególne gratulacje i podziękowania za całą włożoną pracę. Podziękowania także dla zarządu i wszystkich pomagających przy organizacji zgrupowań i wyjazdu na te ME.

Na 12 zawodników i zawodniczek, którzy zdobyli 18 medali plus 2 zawodników, którzy również dostali medale jako rezerwowi tylko 2 naszych reprezentantów dostanie stypendium sportowe. Od lat indywidualnie i drużynowo zdobywamy medale, lecz niestety Ministerstwo Sportu i Turystyki stosuje wobec nas przepis, który obowiązuje wśród sportowców pełnosprawnych, że musi być 8 państw by dostać stypendium. Natomiast na ME IBSA gra corocznie 9 państw, w tym niepełne drużyny które nie są liczone do klasyfikacji zespołowej. Tymczasem w środowisku kręglarzy pełnosprawnych na Mistrzostwach bierze udział 14-16 państw. Trochę to krzywdzące, że Ministerstwo zrównując nas ze zdrowymi zmniejszyło szansę na gratyfikacje finansowe. Ale nic nie odbierze nam radości z rekordowo obfitych w medale zawodów. Jako polska ekipa byliśmy bardzo dumni, gdy podczas dekoracji w każdej z konkurencji wychodzili na podium nasi zawodnicy prowadzeni przez młodzieńca trzymającego biało-czerwoną flagę. Za rok będziemy walczyć o kolejne trofea u naszych sąsiadów Czechów i mam nadzieję, iż kolejne ME będą równie pasjonujące.